Hashim Thaçi i gjunjëzohet Erdoganit dhe kërkon ndihmë për këtë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka njoftuar se ka pasur një bisedë telefonike më Presidentin e turqisë, Recep Tayyip Erdogan. Presidenti ka thënë se me Erdoganin biseduan për mundësitë e bashkëpunimit për luftimin e pandemisë. “Sapo përfundova një bisedë telefonike me Presidentin e Turqisë, mikun tim dhe të popullit të Kosovës, Recep Tayyip Erdogan. Biseduam për marrëdhëniet bilaterale dhe për […]

Ekskluzive: Këta janë deputetët e LDK-së që nuk e përkrahin rrëzimin e Qeverisë

Grupi Parlamentar i LDK-së ka mbajtur sot një mbledhje ku është diskutuar për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë Kurti. Pas mbledhjes, shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi ka deklaruar se përveç Vjosa Osmani ka pasur edhe dy deputetë të cilët kanë qenë kundër. Por, lajmi me burime të sigurta brenda LDK-së ka mësuar se kanë qenë më shumë […]

Vjosma Osmani kalon në Vetëvendosje!?

Pas shkarkimit të Agim Veliut nga posti i ministrit të Punëve të Brendshme nga Kryeministri Albin Kurti, LDK ka propozuar inicimin për mocion votëbesimi ndaj qeverisë. Kundër këtij mocioni në mbledhjen e djeshme të kryesisë së LDK-së ka votuar kryeparlamentarja Vjosa Osmani dhe ka abstenuar ministri i Infrastrukturës dhe Ambientit i qeverisë Kurti, Lumir Abdixhiku. E dikush po e kërkon […]

Drejtësia nuk vonon, ja çka i ndodhi burrit nga Vushtrria që e shiste miellin nga 80-euro!

Policia e Kosovës ka njoftuar se dje rreth orës 11:00 në Vushtrri është arrestuar një person pasi që i njëjti nëpër mes rrjeteve sociale në Facebook kishte postuar se ka miell për të shitur 100 kg me çmim 80€, duke kryer veprën “Mosvperim sipas dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë”. Njësiti policor së bashku me Inspektorët Komunal kanë hasur në të dyshuarin […]

Do të habiteni se çfarë pune bënë gruaja e Albin Kurtit

Kurti është i martuar me norvegjezen Rita Knudsen Augestad me të cilën kanë një vajzë-5 vjeçare, Lea. Albin Kurti dhe Rita e kishin kurorëzuar lidhjen e tyre me martesë, në mars të 2014-s. Ata u betuan përpara njëri- tjetrit në Komunën e Prishtinës, nga Shpend Ahmeti.Kurti nuk flet shumë për gruan e tij në media, por gjatë një emisioni në […]

Ndryshon mosha e pensionit : Ja sa vjec do te dalin tani burrat dhe grate

Rritet mosha e daljes në pension për gratë. Në përputhje me ligjin e ri të sigurimeve shoqërore, nga 1 janari, që një grua të fitojë të drejtën e pensionit të pleqërisë, ajo duhet të ketë mbushur moshën 61 vjeç. Kjo përbën një rritje me një vit, pasi deri më 31 dhjetor gratë e përfitonin pensionin në moshën 60-vjeçare. Kjo rritje […]