Alarmante: Për një javë do të infektohen 10.000 njerëz, qeveria shpall gjendje të jashtzakonse

Pas Italisë, e cila ka më shumë se 17,000 të infektuar nga koronavirusi, Spanja është vatra e re e kësaj sëmundje vdekjeprurëse në Evropë. Aktualisht ka më shumë se 5,000 raste me koronavirus në këtë vend. Qeveria ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme për 15 ditë dhe ka vendosur masa të rrepta për të ngadalësuar përhapjen e infeksionit. ryeministri spanjoll Pedro […]

Duhet ta dini patjetër, ja sa gjatë reziston koronavirusi në rroba!

Kemi mësuar të ruajmë distancën nga të tjerët, të dizinfektojmë shtëpinë dhe të pastrojmë telefonat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Po rrobat? A mbijeton virusi në rroba dhe si mund t’i pastrojmë? Organizata Botërore e Shëndetit thotë se s’dihet ende me siguri sa gjatë jeton virusi në sipërfaqe të pajeta, por me informacionet që kanë “virusi mund të qëndrojë […]

Qe 2 ditë jam mbyllur në banes, kush dëshiron të vijë për shoqëri (Kontakti)

Pershendetje gjithve, shpresoj qe jeni mire me shendet pershkak ketij virusi qe na mbylli neper shtepi. Une jam Aulona dhe punoj si masazhere por pershkak vitusit tash jam e vetmuar ne banes dhe askush sme bene shoqeri. Nese keni nevoj edhe ju per shoqeri me shkruani ne viber ose whatssapp dhe jau japi adresen time. Ju lutem mos ma keqperdorni […]