SHPËRNDAJE

Karrota

Karrota duhet të konsiderohet si një ushqim që duhet të vihet në listën tuaj të përditshme të ushqyerit. Ato janë të mbushura me ushqyes që janë të vlefshme për trupin tuaj. Karrota përmirson shikimin, e mbanë shëndetin tuaj të pastërt nga toksinat dhe shkatërronë kancerin, transmeton Gazetavip.com

Karrotat janë perimet që patjetër nuk duhet të nënvlerësohet. Për më tepër, ne lirisht mund t’i vëmë ato në grupin e super ushqime. Këtu ne do të ju tregojmë se pse karrota dhe lëng karrota janë kaq të rëndësishme për shëndetin tonë të përgjithshëm. /Gazetavip.com

Përmbajtja e lëngut të karrotës

Kur ju do ta shihni se çfarë veti lëngu i karrotës fsheh në vetvete, do të jetë e qartë për ju se pse kjo perime është shumë e fuqishme për shëndetin tuaj. Konsumimi i lëngut karrotë t’i rrisni vitaminat në trupin tuaj.

Lëngu i karrotës përmban:

Vitamina C: Kjo lëndë ushqyese është e mirë për sistemin tuaj imunitar, nëse ju keni një grip, të ftohtë, apo viruse të tjera. Gjithashtu, vitaminë C, ndihmon për të riparuar dëmtime më të shpejtë dhe shëron sëmundjet e mishit të dhëmbëve.

Vitamina A: Lëngu i karrotës është një burim i shkëlqyer i vitaminës A. Kjo vitaminë mund të ulë rrezikun e goditjes dhe sëmundjes së zemrës.

Kaliumi: Kaliumi përmirëson koagulimin e gjakut dhe mban nivele normale të kolesterolit.

Carotenoids: Carotenoids është substancë antikancerogjene. Ato mund të minimizojnë rrezikun e fshikëzës, zorrës së trashë, prostatës dhe kancerin e gjirit.

Magnez dhe mangan: Këto dy minerale janë shpesh të vështira për të marrë në dietën tonë ushqyese, në mënyrë që përmes konsumit të lëngut të karrotës ajo kurrë nuk ka qenë e lehtë për të marrë këto vitamina.

Si lëngu i karrotës shëron kancerin

Ann Cameron është një autor i librave për fëmijë. Ajo u diagnostikua me kancer të zorrës së trashë në fazën e katërt. Kur ajo dëgjoi për një njeri i cili arriti për të kuruar kancerin e tij duke pirë 2,5 ml lëng karrote vazhdimisht dhe vendosi ta provuar atë.

Cameron filloj për të pirë lëng karrote dhe tetë javë më vonë ajo zbuloi se kanceri i saj filloj dukshëm të zhduket. Pas tetë muajsh, kanceri i saj ishte zhdukur plotësisht.

Si të përfitojmë më shumë nga Karrota?

Për të marrë maksimumin e lëndëve ushqyese nga karrota, ju duhet të kërkoni për karrota të cilësisë së lartë. Kjo do të thotë për të blerë karrota natyrore, karrota organike.

Karrotat artificiale kanë më shumë gjasa të jenë përplotë me kimikate dhe pesticideve që vetëm mund të bëjnë situatën edhe më keq. Më e mirë që ju mund të bëni është që të blejnë karrota nga një fermer lokal në mënyrë që të ketë karrota të freskëta dhe të jetë i sigurt që ju do të merrni të gjithë përbërësit e nevojshme.

 

SHPËRNDAJE

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU