SHPËRNDAJE

Higjiena

Kjo është lista e gjërave që të gjithë mendojnë që janë të shëndetshme për t’i përdorur, por në realitet ato kanë edhe kundërefekte, shkruan collective-evolution.com.

Shamponi i duarve

Shumë njerëz e kanë përshtypjen që pastrimi i shpeshtë i duarve me shampon i mbron nga sëmundjet. Është e vërtetë që këto produkte i mbysin mikrobet dhe bakteriet por ato nuk i mbysin edhe viruset e ndryshme, dhe kjo është njëra ndër arsyet pse ju sëmureni.

Deodoranti

Deodoranti është produkti që përdoret çdo ditë nga të gjithë, ky përdorim bëhet për të parandaluar djersitjen dhe erën e keqe. Deodoranti përmban shumë kimikate të dëmshme për trupin e njeriut prandaj s aka efekte pozitive aq ka edhe negative. Deodoranti përmban kimikate alumini, dhe kështu shumë lehtë alumini mund të depërtojë në gjakun tuaj.

Karriga e juaj

Kjo mund të ju tingëllojë absurde, por nëse uleni çdo ditë në karrigen e njëjtë është shumë e dëmshme për shëndetin tuaj. Studime të panumërta kanë treguar se nëse rrini shumë ulur ju shumë shpejtë do të prekeni nga sëmundja e diabetit, nga sëmundjet e zemrës, zorrës së trashë, kancerit të gjirit etj, transmeton Gazeta Express.

Sfungjeri për pastrimin e trupit, blinderi për bluarjen e ushqimit, shkopinjtë për pastrimin e veshëve etj, janë këto produkte që kanë kundër efekte prandaj mundohuni që t’i shmangeni përdorimit të tyre, shkruan Gazeta Express.

Përktheu: Merita Miftari

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU