< var _onload = function(){ if (document.readyState && !/loaded|complete/.test(document.readyState)){setTimeout(_onload, 10);return} if (!window.__adroll_loaded){__adroll_loaded=true;setTimeout(_onload, 50);return} var scr = document.createElement("script"); var host = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://s.adroll.com" : "http://a.adroll.com"); scr.setAttribute('async', 'true'); scr.type = "text/javascript"; scr.src = host + "/j/roundtrip.js"; ((document.getElementsByTagName('head') || [null])[0] || document.getElementsByTagName('script')[0].parentNode).appendChild(scr); }; if (window.addEventListener) {window.addEventListener('load', _onload, false);} else {window.attachEvent('onload', _onload)} }());

Shëndetësi

E tmerrshme: Ne hamë atë që shkelet me këmbë (Video)

kaqikvideo

Tregtimi i produkteve ushqimore jashtë standardit është një çështje që gjithmonë ka shkaktuar debate mes autoriteteve përgjegjëse dhe konsumatorëve të shqetësuar. Pamjet në këtë video të publikuara nga faqja “Shëndeti” janë tepër të rënda. Nuk dihet se cilës fabrikë i adresohen këto pamje, por kjo është një problematikë që vijon të ekzistojë, si nëpër botë edhe në vendin tonë. Në përgjithësi,...

Në makinat për larjen e enëve fshihet një myk i rrezikshëm

Makina

Makinat për larjen e enëve janë terren pjellor për kërpudhat me potencial vdekjeprurës, thonë shkencëtarët. Mjedisi i lagësht dhe i ngrohtë shërben si vendbanim perfekt për dy lloje të kërpudhave të rrezikshme, të cilat po ashtu mund të gjenden në pajisjet tjera të kuzhinës, si rrobalarësja dhe makina e kafesë. Hulumtuesit kanë konstatuar që 62 për qind e makinave për larjen...

Nëse do seriozisht të humbësh peshë, ndiq këto 5 rregulla

Humbja peshes

Ka disa rregulla që mund t’i ndjekësh nëse përfundimisht do që të biesh nga pesha. Nëse gjatë kësaj periudhe e ke marrë seriozisht rënien nga pesha, ndiq këto rregulla strikte që nuk duhen thyer nëse vërtet do që të arrish rezultate. Ha gjithmonë mëngjes Braktisja e vakteve është një gabim i madh, sipas nutricionistes Cynthia Sass, veçanërisht kur është fjala për mëngjesin....

10 arsye pse fëmijët nuk duhet të konsumojnë pije të gazuara

Pijet

Shumë prej atyre që janë prindër mundohen të zgjedhin ushqimet më të mira për fëmijët e tyre, por preferenca e vogëlushëve ndryshon. Në këto ditë të nxehta vere, kur dhe ekspertët rekomandojnë sa më shumë lëngje, fëmijët janë të prirur më shumë drejt pijeve të gazuara. Por mjekët japin 10 arsye pse të vegjlit nuk duhet t’i prijnë. 1. Pijet e...

Si t’i dalloni vezët e rritura nga pulat organike (foto)

vezet

Ata që jetojnë apo kanë familjarë në fshat, ka gjasa që mënjëherë të bëjnë dallimin e një veze të shëndetshme, apo asaj lokale apo organike. Natyrisht, pulat lokale janë të ndryshme nga ato të rritura organikisht. Në të ushqyerit e pulave në fermat organike nuk ka komponenta të dëmshme kimike e as hormone, nuk kanë as kufizime në kushtet e...

Ja cilat ushqime shkaktojnë lodhje në tru

Bananet

Ushqimet e ëmbla Të gjitha ushqimet me sheqer, përfshirë tortat, biskotat etj., lirojnë insulinë në trup, që e liron triptofanin amino acid në tru. Për këtë arsye edhe shërbehen desertët pas shujtës, pasi që nuk do të kishit pasur fuqi ta përtypnit ushqimin nëse do ta konsumonit të parën. Bananet Qysh nga fëmijëria kemi dëgjuar se sa të rëndësishme janë pemët dhe perimet. Bananet...

Mjekimet popullore janë mashtrime, ja faktet

Mjekime

Kemi dëgjuar shpesh se mjekimet popullore bëjnë mrekullira, por studimet e fundit tregojnë se ato janë vetëm mite dhe mashtime. Ja arsyet: Mitet Nga shurupi i kollës deri tek antibiotikët për infeksionet në vesh, ka shumë mjekime që ne i përdorim për t’u bërë më mirë, por të cilat në fakt kanë pak ose aspak ndikim pozitiv në shëndet Ju mund të përdorni...

Kujdes: Kurr mos pini ujë nga tubi i gomës

Tubagomes

Ditët e nxehta po vijnë, që do të thotë se ditët ku qëndroni më shumë jashtë në kopsht, duke e rregulluar atë dhe ujitur bimët me tub gome janë afër. Gjatë ditëve të nxehta, sigurisht se keni edhe etje – që do të thotë se kur jeni duke punuar në kopsht ka shumë gjasë që të pini ujë nga tubi...

Pastroni fytyrën çdo ditë me uthull molle: Rezultate fenomenale!

Uthulla

Uthulla e mollës është një produkt ideal që mund të përdoret për të kuruar një fytyrë me puçra. Uthulla e mollës balancon nivelin e pehashit (pH) të lëkurës dhe shmang vetitë antibakteriale dhe antiseptike për puçrrat e shkaktuara nga faktorët e sipër përmendur. Gjithashtu përmban acid laktik dhe acid malik, të cilët ndikojnë në pastrimin dhe zbutjen e lëkurës. Për përgatitjen e...

Ja çfarë ndodh nëse fëmija gëlltit çamçakëzin

Camcakezi

Çamçakëzi shpesh është një ndër produktet më të dëshiruar dhe argëtues për fëmijët. Ndërkohë ndodh që shpesh ai të gëlltitet aksidentalisht nga fëmijët, duke u frikësuar njëlloj edhe prindërit. Më poshtë do të mësoni nëse duhet apo jo të shqetësohemi nëse fëmija juaj gëlltit çamçakëzin. Këtu janë disa përgjigje që do të zgjidhin dyshimet tuaja: A mund të tretet çamçakëzi? Çamçakëzi në...

error: Content is protected !!

Powered by themekiller.com