SHPËRNDAJE

 

Gishttatt

Thonjët që hyjnë në mish janë një problem i zakonshëm këto ditë.
Në shumicën e rasteve ju mund të trajtoni ato me lehtësi transmeton Gazetavip.com

Në vijim do t’i paraqesim mënyrat më të mira që do t’ju ndihmojnë të harroni dhimbjen në lidhje me thonjtë që hyjnë në mishin e gishtërinjëve përgjithmonë. /Gazetavip/

1.Futja e këmbëve në ujë

ujii

Për të hequr qafe hidhërim, ju rekomandojmë që këmbët tuaja t’i fusni në ujë të ngrohtë për disa kohë. Efekti do të jetë i madh duke ja shtuar 1 lugë gjelle kripë.

Mbani këmbët për 10 minuta në ujë të ngrohtë. këtë procedurë duhet ta bëni 2 here në ditë

2. Krem antibiotik

krem

Nëse lëkura është e dëmtuar tashmë nga thonjët, duhet të aplikoni krem antibiotik për parandalimin e infeksionit.

Nëse ju i vishni këpucë të hapura, sigurohuni që të aplikoni një fashë për të shmangur të gjitha infeksionet e mundshme.

3.Këpucë të duhura

Women-and-shoes-608x436

Thonjët e hyrë në mish mund të jetë një arsye për të blerë këpucë të reja dhe të duhura. Kushtojuni shumë vëmendje për procesin e zgjedhjes së këpucëve. Ato duhen të përshtaten mirë me këmbët e juaja, sidomos tek gishtat e këmbëve.

Nuk është e rekomanduar për gratë të mbathin take të larta, sepse kjo vetëm do të rritë plagën.

4. Çorapa të duhura

Qorape

Po, kjo është jo vetëm e rëndësishme për këpucë të duhura, por duhet të vishni edhe qorape të duhura. Nëse lëkura është e dëmtuar tashmë, është e rekomanduar të veshni vetëm çorape të bardha.

Nëse veshni çorape me ngjyra, ato mund të ndikojnë direkt në plagë, e cila mund të çojë në komplikacione të tjera, veçanërisht në qoftë se ju keni alergji ndaj ngjyra të ndryshme.

5. Sandale

Sandale

Sandalet janë mënyra më e mirë për të parandaluar thonjtë të hyjnë në mish. Nëse lëkura e gishtit është e dëmtuar tashmë nga thonjët, sandalja do të jetë zgjidhja më e mirë për ju.

Ato do të sigurojnë gishtat tuaja pë shërim të shpejtë.

 

 

SHPËRNDAJE

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU